Eliminată în optimile Ligii Campionilor, campioana Dinamo părăsește surprinzător și Cupa României, după ce a fost învinsă de CSM Constanța în sferturile de finală, scor 34-32 (16-14).

Jucatorii echipei de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Campioana Dinamo părăsește Cupa României

Deja campioană în 2023 și deținătoarea en-titre a Cupei României, Dinamo a pierdut pe „mâna” antrenorului său, Xavi Pascual, care conduce şi naţionala României, şi care s-a încăpăţânat aproape tot meciul să atace cu şapte jucători, fără a mai avea portar.

Tactica a fost falimentară, pentru că dinamoviştii au pierdut numeroase mingi în atac, iar CSM Constanţa a marcat lejer de foarte multe ori de la mare distanţă în poarta goală, în uralele propriilor fani.

A fost prima înfrângere a campioanei în acest sezon, în competiţiile interne, dar una care o costă un trofeu, Cupa României, prevăzut în obiectivele sezonului 2022-2023, conform News.ro.

În semifinale s-au calificat echipele CSM Constanţa, Minaur Baia Mare şi CSU Suceava. Ultima dispută din sferturi va avea loc joi, între Potaissa Turda – CSM Bucureşti.

Meciurile din cadrul Turneului Final Four vor avea loc în 13-14 mai.