David Popovici a început perfect Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni și obținut două medalii de aur, la probele de 50 de metri liber și 100 de metri spate.

David PopoviciFoto: Cris BOURONCLE / AFP / Profimedia

David Popovici, două medalii de aur la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni

Dublu campion european și mondial la probele de 100 și 200 de metri liber, David Popovici a început cu dreptul la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a câștigat proba de 50 de metri liber, după ce a încheiat în 22.62 de secunde.

„A fost o probă foarte bună, am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Acum experimentez, profit de faptul că nu e o miză foarte mare.” - a spus David Popovici.

Podiumul a fost completat de Constantin George Alexandru Stoica și Patrick Sebastian Dinu.

Tot miercuri, David Popovici a luat aur și în a doua finală a zilei. A terminat primul la 100 de metri spate, cu un timp de 54.74 de secunde.

David Popovici participă la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni la încă 4 probe: 50 de metri spate, 50 de metri fluture, 100 de metri liber și 400 de metri liber.