Dinamo București a pierdut manșa tur a optimilor Ligii Campionilor în fața celor de la Kiel (28-41), la capătul unui duel controlat de formația oaspete, care este cu un pas în sferturi.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dinamo București, misiune imposibilă în returul cu Kiel

Calificată în premieră în optimile Ligii Campionilor, formația antrenată de Xavi Pascual a fost surclasată de echipa de pe locul 3 din campionatul Germaniei.

Kiel a dominat partida de la un capăt la celălalt, având încă de la pauză un avantaj de 8 goluri.

În repriza secundă, nemții și-au mărit avantajul și au avut chiar și 15 goluri avans față de campioana României.

Cu toate că echipa lor a pierdut categoric, suporterii dinamoviști au făcut o atmosferă superbă în Sala Polivalentă și au întreținut fondul sonor al partidei.

Returul este programat pe data de 29 martie, de la ora 19:45.