​Loredana Toma a cucerit luni două medalii de aur la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota (Columbia), performanța fiind reușită în cadrul categoriei 71 de kg - la stilul smuls și la total.

Loredana TomaFoto: Vladimir Astapkovich / Sputnik / Profimedia

Toma s-a impus la smuls cu 119 kg, nou record mondial de senioare, după cum informează Federația Română de Haltere pe contul de Facebook.

Loredana s-a clasat a patra la stilul aruncat, cu 137 kg, în timp ce la total a încheiat pe prima poziţie, cu 256 kg. Ea a fost urmată de chinezoaica Tiantian Zeng (253 kg) şi de Angie Palacios (Ecuador - 252 kg).

Delegația României va încheia participarea la CM de haltere cu trei medalii. Pe lângă cele două de aur cucerite de Loredana Toma, a mai câștigat medalia de argint și Mihaela-Valentina Cambei la stilul smuls, în cadrul categoriei olimpice 49 kg.

La Campionatele Mondiale de haltere participă 537 de sportivi din 93 de țări. Aceasta este prima competiție de calificare pentru JO 2024 (de la Paris).

România a fost reprezentată de 6 sportivi, patru la feminin și doi la masculin, după cum transmite Agerpres.