SCM Craiova este una din cele trei echipe calificate în grupele FIBA Europe Cup, din postura de „lucky loser”, în urma turneelor preliminare, a anunţat forul european de baschet.

Minge de baschet Foto: Michael Sullivan/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

SCM Craiova se alătură în această fază a competiției echipelor CSO Voluntari şi CSM Oradea.

Echipa olteană a jucat vineri finala turneului preliminar B, dar a fost învinsă de BC Kalev/Cramo (Estonia), scor 84-79.

SCM Craiova a avut parte de un prim sfert foarte dificil, a fost condusă cu 30-11, dar a revenit spectaculos și, cu doar un minut înainte de finalul meciului, tabela arăta 77-77.

Anterior, formația din România a învins echipele BC Jonava, cu 65-59, şi Kapfenberg Bulls, cu 71-55, şi a încheiat pe locul 2 în grupă.

Însă, după încheierea tuturor partidelor din preliminarii şi în baza coşaverajului de +11, SCM Craiova a obţinut calificarea pe unul din cele trei locuri de „lucky loser” şi urmează să afle şi grupa în care va evolua.

Formaţia craioveană este debutantă în cupele europene, scrie News.ro.