Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, a pierdut împotriva echipei germane SC Magdeburg, scor 30-28 (16-16), în primul meci din sezonul 2022-2023 al Ligii Campionilor, grupa A.

Xavi PascualFoto: David Ramirez / Zuma Press / Profimedia

În Sala Polivalentă din București, principalii marcatori pentru Dinamo au fost Ante Kuduz (6), Stanislav Kasparek şi Andrii Akimenko – câte 5. De la oaspeţi s-a remarcat Omar Ingi Magnusson – 7.

Liga Campionilor, rezultatele înregistrate în prima etapă din Grupa A

HC Zagreb vs GOG 27-31

Dinamo vs Magdeburg 28-30

Veszprem vs PSG 36-34

Wisla Plock vs FC Porto / joi, 21:45 (se actualizează.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, în 22 septembrie, cu danezii de la GOG.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior, scrie News.ro.