Boxerul american Devin Haney şi-a apărat centura mondială WBC a categoriei uşoare, după ce l-a învins la puncte pe compatriotul său Joseph Diaz, într-un meci de 12 reprize, desfăşurat la Las Vegas, conform AFP.

Haney a primit o victorie unanimă din partea celor trei arbitri judecători (117-111, 117-111 şi 116-112), el dominând lupta, deşi adversarul său a avut momente bune, mai ales în ultima repriză, fără a reuşi însă să întoarcă soarta partidei.

Câştigător în cele 27 de meciuri disputate până acum (15 înainte de limită), Haney ar putea lupta împotriva australianului George Kambosos Jr, deţinător al celorlalte centuri din categorie (WBA, IBF, WBO), pentru o unificare a titlurilor, informează Agerpres.