România a reuşit opt calificări în finalele Campionatelor Europene de gimnastică aerobică de la Pesaro (Italia), la seniori şi juniori, vineri, la finalul primei zile de calificări, informează Agerpres.

Romania la Europenele de gimnastica aerobicaFoto: Facebook - European Gymnastics

În concursul seniorilor, la individual feminin, Teodora Cucu a ocupat locul al doilea, cu 21,900 puncte, după Darina Paşova (22,000). Sandra Dincă s-a clasat pe 11 (20,200) şi a ratat calificarea în finală.

La individual masculin, Gabriel Bocşer a prins finala de pe poziţia a şaptea, cu 20,850 puncte.

În proba de perechi mixte, România a calificat două cupluri. România 2 (Sandra Dincă, Mihai Alin Popa) a fost pe 6, cu 21,200 puncte, iar România 1 (David Gavrilovici, Sarmiza Niculescu) a ocupat locul 7, cu 21,150 puncte.

În competiţia juniorilor, România a reuşit să califice două echipe în proba de trio, România 1 (Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Vlad Siminea) terminând pe pe trei, cu 19,200, în timp ce România 2 (Claudia Gheorghe, Leonard Manta, Claudia Ristea) s-a clasat pe 7, cu 18,650.

România a dominat întrecerile la grup (Darius Branda, Claudia Gheorghe, Leonard Manta, Daria Mihaiu, Vlad Siminea), ocupând primul loc la finalul calificărilor, cu 19,850 puncte.

România (Darius Branda, Mădălin Boldea, Mirela Frîncu, Daria Mihaiu, Larisa Suiu, Vlăduţ Popa) a încheiat pe primul loc şi calificările la dans aerobic, cu 17,450 puncte.

Calificările vor continua sâmbătă, iar duminică se vor desfăşura finalele.

România participă cu un lot de 23 de sportivi la competiţie.

În luna mai, la Campionatele Mondiale, gimnaştii români au câştigat 3 medalii: aur la grup (Gabriel Bocşer, Teodora Cucu, Daniel Ţavoc, David Gavrilovici şi Mihai Alin Popa), argint la echipe şi bronz la trio (Teodora Cucu, Daniel Ţavoc, David Gavrilovici).