Bobi Simion s-a clasat pe locul 5 la tenis de masă individual masculin, categoria 6, vineri, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, după ce a fost învins de thailandezul Rungroj Thainiyom cu scorul de 3-2 (10-12, 11-6, 11-6, 9-11, 11-7), în sferturile de finală, informează Agerpres.

Bobi SimionFoto: Comitetul Paralimpic Roman

Tot vineri, atleta Tabita Vulturar a ocupat locul 6 (ultimul) în prima serie de calificări a probei de 400 m feminin, categoria T45, ratând accederea în finală.

România a cucerit vineri două medalii la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, argint prin ciclistul Eduard Novakîn proba de urmărire individuală pe 4.000 m (categoria C4) pe velodrom, şi bronz prin judoka Alex Bologa (cat. 60 kg).

La Jocurile Paralimpice de la Tokyo, România participă cu 7 sportivi, care concurează la tenis de masă, judo, atletism, ciclism şi tir cu arcul, obiectivul fiind câştigarea a trei medalii.