Lupte: Albert Saritov a cucerit medalia aur la turneul internaţional de la Kharkov

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iunie 2021, 13:54 Sport | Alte sporturi

Albert Saritov
Sportivul român Albert Saritov a câştigat medalia de aur la lupte libere, în cadrul cat. 97 kg, la turneul internaţional de la Kharkov (Ucraina), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Lupte.

În finala categoriei, Saritov l-a învins pe ucraineanul Valeriy Andriytsev, menţionează sursa citată.

Luptătorul de origine cecenă s-a calificat pe 6 mai la JO de la Tokyo, după ce l-a întrecut pe acelaşi Andriytsev în semifinalele cat. 97 kg, la turneul preolimpic de la Sofia.

Saritov a adus României o medalie de bronz la Jocurile de la Rio, în 2016, scrie Agerpres.