Svetlana Horkina: "Coronavirusul este o pedeapsă divină contra Vestului pentru persecutarea Rusiei"

de Red. Sport     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2020, 8:51 Sport | Alte sporturi


Svetlana Horkina
Foto: Captura Youtube
A impresionat la multe Campionate Mondiale, Europene și la Jocurile Olimpice, fiind una dintre figurile emblematice ale gimnasticii mondiale. Svetlana Horkina a ieșit din nou în evidență, dar nu pentru vreun exercițiu complex, ci pentru o declarație uluitoare în plină pandemie de coronavirus.

Dublă campioană olimpică la paralale inegale (de nouă ori campioană mondială), Horkina este de părere că amânarea Jocurilor Olimpice este o decizie corectă și că este o "pedeapsă de la Dumnezeu" pentru persecuția Rusiei de către Occident.

Svetlana Horkina și "rolul" coronavirusului: Să răzbune Rusia

"În opinia mea, este un fel de pedeapsă divină. Nu întâmplător, imnul nostru spune că Dumnezeu ne protejează pământul.

Amânarea Jocurilor Olimpice este o oportunitate pentru Rusia, de care trebuie să profite pentru a-şi apăra sportivii la Curtea de Arbitraj Sportiv, pentru a se întoarce să concureze de la egal la egal în sportul mondial" - Svetlana Horkina pentru Sport-Express, conform Marca.

În scandalul de dopaj în urma căruia Rusia nu mai are dreptul să alinieze o echipă la Jocurile Olimpice, Horkina este de părere că pedepsele aplicate țării sale sunt de fapt doar o consecință firească a campaniei politice duse împotriva Rusiei.

Născută pe 19 ianuarie 1979, Svetlana Vasilievna Horkina este actualmente deputat în Parlamentul Rusiei din partea partidului Rusia Unită, al președintelui în exercițiu Vladimir Putin.

Până în acest moment, Rusia a raportat 495 de persoane infectate cu Covid-19. Dintre acestea, 22 s-au însănătoșit și a fost declarat un singur deces.

Captură din Marca.com:


Svetlana Horkina și aurul de la Atlanta 1996:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14339 vizualizari

  • +23 (43 voturi)    
    Acest Cinism este Virtutea in URSS (Miercuri, 25 martie 2020, 8:59)

    un domn [utilizator]

    Atât Valeri Kuzmin cât și @Mazeta sunt plamaditi din cinism ( rodul iubirii la 9 luni între unchi și mătuși )
    • +10 (14 voturi)    
      prostia (Miercuri, 25 martie 2020, 11:29)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Prostia este larg raspandita printre marii sportivi. Mama natura le-a dat muschi, dar a uitat de creeras....
  • +31 (45 voturi)    
    Rusia este inchisoarea popoarelor... (Miercuri, 25 martie 2020, 9:01)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    iar Putin ,conducator pe viață, prin negarea valorilor democratiei.
    Pandemia nu tine cont de diktatura.
    • +2 (2 voturi)    
      o sa vina si la ei pandemia, (Miercuri, 25 martie 2020, 13:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      si noi o sa zicem ca e pedeapsa divina ptr ca rusii au persecutat Romania.
  • +32 (42 voturi)    
    plin de habotnici in Rusia (Miercuri, 25 martie 2020, 9:04)

    t_beriu [utilizator]

    Sa vedem ce vor face cand virusul asta apolitic va baga Rusia in corzi. Ca asta se va intampla cu secretomania si negarea evidentelor care se intampla in Rusia. Au suspect de putine cazuri declarate, de parca n-ar exista pe harta. Putin are nevoie de liniste pana la referendumul care sa-l puna presedinte pe viata. Dar curand gunoiul nu va putea fi ascuns sub pres, nici macar de Putin.
    • +17 (23 voturi)    
      am inteles ca putinica (Miercuri, 25 martie 2020, 9:28)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      are agenda plina. un virus il cam incurca in perioada urmatoare. sa vedem cum o gestiona-o
  • +29 (41 voturi)    
    bravo proletara mica (Miercuri, 25 martie 2020, 9:08)

    moka [utilizator]

    la noi macar Hagi are bunul simt sa ramana sa faca ceea ce se picepe - fotbal.
    Seful vostru face ce facea si vadim la noi - umplea parlamentul cu rapsozi si fosti sportivi care nu si-au gasit un rost dupa incheierea carierei.
    • -2 (2 voturi)    
      "bunul simt"!!!!!!! (Miercuri, 25 martie 2020, 14:46)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui moka

      in politica trebuie sa ai papagal ca sa convingi imbecilii..."regele" nu poate sa lege 2 propozitii...in afara de alte "calitati".....
  • +25 (35 voturi)    
    Don't feed the trolls (Miercuri, 25 martie 2020, 9:13)

    Tkay [utilizator]

    De ce ar fi asta stire si ce conteaza ce zice o oarecare rusoaica ? Sunt in lumea asta mii de oameni care au fost cineva acum mult timp.... nu o sa stam sa ii ascultam pe toti. Da, Ilie Nastase, si la tine ma uit.
    • +13 (19 voturi)    
      iti zic io... (Miercuri, 25 martie 2020, 9:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Tkay

      .. orice starneste controverse aduce trafic, face audienta, produce lovele... capisci?
  • +20 (28 voturi)    
    ...cretina (Miercuri, 25 martie 2020, 9:17)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    sa vezi ce sā râde divinitatea de voi cand nu veti mai putea ascunde mortii de virus sub pres.
  • +15 (23 voturi)    
    Da, sigur si explozia de la Cernobil au stins-o (Miercuri, 25 martie 2020, 9:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    in 3 zile
  • +10 (16 voturi)    
    Unii rămân sportivi și după ce nu mai practică. (Miercuri, 25 martie 2020, 9:26)

    asavreau [utilizator]

    Omenia are multe fețe.La sportivi,pentru-că au fost în centru atenției,vor să fie în continuare vedete.Este de înțeles că făcând sport de performanță nu au avut timp să învețe prea multă carte și după încetarea activității sportive,unii își arată adevărata față.Ranchiunoși,egoiști,lipsiți de cunoștințele necesare vieții se simt marginalizați.Așa sunt cei care au dus o viață de sportiv fără creier.De ce nu am crede că Svetlana a obținut ce a obținut în sport datorită drogurilor pe care acum le regretă că Rusia este blamată și scoasă din rândul celor cu adevărat sportivi.
  • +15 (23 voturi)    
    Asa o fi sau nu, dar... (Miercuri, 25 martie 2020, 9:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ia zi-ne, Rusia are 0 bolnavi de COVID-19 ? Pentru ca ar fi o divinitate foarte nediscriminatorie daca apara Rusia de Occident infectand si Rusia si Occidentul...

    Logica de rusnac. O fi ea mega campioana, o fi buna, o fi sportiva de performanta, dar tot rusnaca spalata pe creier este.
  • +13 (17 voturi)    
    Efectele dopajului asupra neuronilor? (Miercuri, 25 martie 2020, 9:39)

    comentatordiletant [utilizator]

    Sau efectele îndoctrinării asupra populației?
  • +9 (13 voturi)    
    Deci (Miercuri, 25 martie 2020, 10:04)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Dumnezeu s-a hotarat sa pedepseasca Vestul rusofob. Da' cu China ce-a avut?
    • +4 (8 voturi)    
      iti zic io.. (Miercuri, 25 martie 2020, 10:59)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

      ... i-a confundat Dumnezāu cu vestu... mai incurca si Dzeu stanga cu dreapta... e omeneste.
  • -1 (15 voturi)    
    Nu sunt de-acord (Miercuri, 25 martie 2020, 10:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Coronavirusul este mai degrabă o autoflagelare a Vestului, care în mizantropia sa și în goana după bani a ignorat toate sfaturile venite de la oamenii de știință, nu a închis granițele și nici nu a consemnat toate avioanele la sol cât încă se mai putea salva ceva.

    Semnalul de alarmă a fost ordinul de baricadare a Wuhan-ului de către Partidul Comunist Chinez. UE trebuia în secunda 2 să interzică toate zborurile dinspre China și să organizeze repatrieri, cu trimiterea tuturor celor care sosesc pe pământ european din afară în aeroporturi desemnate de carantină, cu carantină instituționalizată de o lună la hoteluri din imediata lor apropiere (pentru 100% siguranță).
    • +8 (10 voturi)    
      Se numeste (Miercuri, 25 martie 2020, 10:22)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      "Sindromul Cernobal" - adica mie nu mi se va intampla asta.
    • +3 (3 voturi)    
      nu tin minte ca Putin sa fi interzis toate (Miercuri, 25 martie 2020, 14:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      zborurile din China in acel moment. Deci?
  • +8 (10 voturi)    
    Noroc ca Pamantul e rotund (Miercuri, 25 martie 2020, 10:21)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Dar are dreptate: comparativ cu Rusia si China ajunge sa fie tot "vest".
    • +6 (8 voturi)    
      Istoria este și mai Expresiva (Miercuri, 25 martie 2020, 11:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Dacă comparam implicarea US in China

      In URSS doar Divinitatea se Implica

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flying_Tigers
  • -6 (10 voturi)    
    Horkina (Miercuri, 25 martie 2020, 11:31)

    Droahna Valeriu [anonim]

    Nu mi se pare deloc deplasată declaraţia ei. Are dreptul la opinie. Atenţie şi la exprimarea ei "un fel de pedeapsă" ceea ce dă o altă nuanţă. Şi la fel cu ea gândesc majoritatea oamenilor de pe planetă, indiferent de religie, cu excepţia ateilor. Mi se pare exagerată reacţia defăimătoare la adresa unei astfel de personalităţi şi politizarea. Mai ales din partea unora care se exprimă ca în comentariile postate şi care arată nivelul cultural al comentatorilor.
  • +9 (11 voturi)    
    Cernobal.... (Miercuri, 25 martie 2020, 11:34)

    Arkantas [utilizator]

    Pai atunci Cernobalul a fost o pedeapsa a divinitatzii pt. Rusia nu-i asa ?.....
    • +4 (6 voturi)    
      O să-ți replice (Miercuri, 25 martie 2020, 11:58)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      că Cernobîl este în Ucraina, chiar dacă pe atunci făcea parte din URSS (dar Dumnezeu fiind Dumnezeu, știa ce demoni ai nesupunerii zăceau în ucraineni).
      • +4 (6 voturi)    
        De fapt pedeapsa a cazut mai mult peste Belarus (Miercuri, 25 martie 2020, 12:34)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Belarusii au primit mai multa radiatie decat oricine, dar culmea, nu era problema lor, ca erau alta republica
        • +3 (3 voturi)    
          Șase! (Miercuri, 25 martie 2020, 13:48)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Cred că a trecut pe aici un reprezentant BOR :-)
          • +2 (2 voturi)    
            Sa nu uiti ce-ai vrut sa zici! (Miercuri, 25 martie 2020, 17:48)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            Toata lumea era cu ochii pe Ucraina, dar amaratii de belarusi se scaldau in praf radioactiv crezand ca radiatia e doar la vecini.

            In timpul asta autoritatile in frunte cu marele Gorbaciov, demn de un premiu Nobel pentru pace, aca nu pentru fizica atomica, se straduiau sa le ascunda pericolul si exhibau eroismul pompierilor si armatei rosii, care stingeau/stinsesera incendiul cu pieptul gol asa cum ii sade bine unui erou sovietic.
            Bineinteles, incendiul fusese provocat de imperialisti, invidiosi pe succesele stiintei sovietice care dresase atomul devenit inofensiv pentru omul sovietic.
            • +1 (1 vot)    
              Mulțimesc pentru detalii. (Miercuri, 25 martie 2020, 19:40)

              comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

              Într-adevăr, e bine să nu uităm această istorie (eu unul n-aș putea , am trăit-o, dar cei tineri par să creadă că totul e un joc pe computer, faci puncte și-ți cumperi vieți...)
  • +3 (7 voturi)    
    Dar daca . . . . . (Miercuri, 25 martie 2020, 12:33)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . gura pacatoasei adevar graieste? Si virusache asta o avea originea prin niscaiva laboratoare rusesti si lansat in lume drept pedeapsa divina!
    • +2 (4 voturi)    
      Probabil și Posibil (Miercuri, 25 martie 2020, 13:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      De aceea Taxidermia Cracanatului este obligatorie
      • 0 (4 voturi)    
        Posibil, dar putin probabil (Miercuri, 25 martie 2020, 17:49)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cum l-au scapat ei pe fereastra laboratorului din Wuhan?
        • 0 (0 voturi)    
          Pana nu se întâmpla Taxidermia (Miercuri, 25 martie 2020, 19:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Nimic vom afla
          Frica ii cucoana mare in URSS
  • +4 (4 voturi)    
    Svetlana Horkina (Miercuri, 25 martie 2020, 13:23)

    minus [utilizator]

    Suskracinskaia, dar la voi sunt pacatosi care sa ofenseze divinitatea aprobata de Putin? Pai eu zic sa-i deportati in Gulag sa-si astepte acolo pedeapsa divina.
    Sau pedepsa divina se atinge doar de catolici, pe crestinii orodocsi slavi divinitatea ii face doar din ce in ce mai destepti?
  • +5 (5 voturi)    
    Domnu a dat, Domu a luat (Miercuri, 25 martie 2020, 14:01)

    iodixit [utilizator]

    Domnu fie laudat!
    ti-o fi dat altele, dar minte nu!