Ciclistul Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe), campion al Germaniei, a câştigat cursa Paris-Nisa după ce etapa a 7-a s-a încheiat cu victoria columbianului Nairo Quintana, sâmbătă, în staţiunea La Colmiane, competiţia încheindu-se cu o zi mai devreme decât era prevăzut din cauza pandemiei de coronavirus.

Înainte ca plutonul internaţional să ia o pauză de o durată încă necunoscută, Quintana (Arkea-Samsic) a reuşit o victorie de prestigiu, en solitaire, în etapa a 7-a, la singura sosire la vârf din această competiţie, notează AFP.

Schachmann, care are 26 de ani, a fost urmat în clasamentul final de belgianul Tiesj Benoot (Sunweb), la 18 secunde, şi columbianul Sergio Higuita (Education First), la 59 de secunde. Italianul Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo) a ocupat locul 4, înaintea francezului Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), scrie Agerpres.