Daria Andreea Căciulan şi Petra Maria Tolomey au reuşit cel mai bun rezultat al delegaţiei României, sâmbătă, la ediţia de iarnă a Jocurilor Olimpice de Tineret, de la Lausanne, locul 8 la sanie în proba de dublu feminin, cu timpul 1 min 54 sec 791/1000.

Daria Caciulan si Petra Tolomey, locul 8 la sanie la JOTFoto: Facebook/ Comitetul Olimpic si Sportiv Roman

La simplu masculin, Darius Lucian Şerban s-a clasat pe locul 17, cu timpul 1 min 51 sec 997/100.

În concursul de schi fond, Adelina Rîmbeu a ocupat locul 63 la cros, cu timpul 6 min 10 sec 19/10, iar Dorina Georgiana Puşcariu s-a clasat pe locul 65, în 6 min 20 sec 04/100.

La masculin, Flaviu Constantin Păvălean a terminat pe 57, cu timpul de 4 min 55 sec 76/100, iar Liviu Darius Hanganuţ a fost al 73-lea, cu timpul de 5 min 15 sec 15/100.

Ramona Ionel a adus României prima medalie la Jocurile Olimpice de Tineret de la Lausanne, miercuri, bronz în proba de sprint pe echipe mixte la patinaj viteză.

România este reprezentată de 35 de sportivi la cea de-a treia ediţie de iarnă a Jocurilor Olimpice de Tineret (competiţie rezervată sportivilor sub 18 ani) la biatlon, bob, hochei pe gheaţă, patinaj viteză, sanie, sărituri cu schiurile, schi alpin, schi alpinism, schi fond şi snowboard, zece dintre cele 16 discipline sportive aflate în programul competiţiei.