Rutierul român Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence) este lider în clasamentul pe puncte din cadrul Turului ciclist al Lacului Qinghai (China) după şapte etape, din care a câştigat două la sprint, potrivit Agerpres.

Etapa a şaptea, desfăşurată sâmbătă, la Hayan, contratimp, a fost câştigată de australianul Benjamin Dyball (Team Sapura Cycling), cronometrat pe 42 km cu timpul de 48 min 46 sec. Pe locul secund s-a clasat olandezul Peter Koning (EvoPro Racing), la 1 min 23 sec, podiumul fiind completat de columbianul Walter Vargas (Medellin), la 1 min 50 sec, etc.

Grosu a ocupat locul 41, la 4 min 43 sec de învingător.

În ierarhia generală, lider este columbianul Robinson Eduardo Chalapud Gomez, urmat de spaniolul Oscar Miguel Sevilla Rivera, la 1 min 34 sec, şi de alt columbian, Walter Vargas, 1 min 51 sec, toţi trei de la Medellin, etc. Grosu se află pe locul 53, 21 min 38 sec de lider.

Grosu conduce în clasamentul pe puncte (48), urmat de Chalapud Gomez (34) şi de italianul Imerio Cima (Nippo Vini Fantini Faizane - 30) etc.