Sportivii români au cucerit o medalie de argint şi două de bronz, duminică, la juniori, în ziua a doua a Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia) conform Agerpres.

HaltereFoto: AGERPRES

Marian Cristian Luca a obţinut o medalia de bronz la cat. 56 kg, la smuls, cu 107 kg, şi la aruncat, cu 130 kg, în timp ce la total s-a clasat pe 4, cu 237 kg. Valentin Ionadi Iancu a cucerit argintul la aceeaşi categorie, la aruncat, cu 130 kg, fiind pe şase la smuls, cu 100 kg, şi pe 5 la total, cu 230 kg.

La cat. 62 kg (juniori), Robert George Florea s-a clasat pe 10 la smuls, cu 108 kg, dar a ratat toate cele trei încercări de la aruncat (la 143 şi 146 kg).

Bilanţul delegaţiei României este completat de bronzul câştigat sâmbătă de Ilie Constantin Ciotoiu (56 kg), la aruncat, la Under-23.

România participă cu un lot de 15 sportivi la Campionatele Europenele de haltere pentru juniori şi tineret din Polonia, 4 băieţi şi 7 fete la juniori, trei băieţi şi o fată la Under-23.