CE Gimnastică: Andrei Muntean, locul opt în finală la inele

Duminică, 12 august 2018, 19:05 Sport | Alte sporturi

Andrei Muntean
Sportivul Andrei Muntean s-a clasat, duminică, pe locul opt în proba de inele din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Glasgow, scrie News.ro.

Muntean a fost notat cu 11.366.

Aurul european i-a revenit grecului Eleftherios Petrounias, cu punctajul 15.466. Pe locul doi s-a clasat turcul Ibrahim Colak (15.100), iar medalia de bronz a fost câştigată de britanicul Courtney Tulloch (15.00).

Muntean a fost singurul gimnast din delegaţia României care a reuşit calificarea în finalele pe aparate.

La juniori, Rafael Szabo a ocupat locul 5 în proba de inele. Szabo a fost singurul reprezentant al României în concursul pe aparate al juniorilor şi a fost notat cu 13.433.