​La ediția din 2018 a Turului Franței s-au acordat premii în valoare totală de 2.287.750 de euro, iar Sky, echipa câștigătorului Geraint Thomas, a încasat cea mai mare parte din această sumă: 728.630 euro. Spre deosebire de britanicii de la Sky, echipa EF Education First - Drapac p/b Cannondale (SUA) a obținut cele mai puține premii și a plecat acasă doar cu 14.420 de euro.

Pentru prima sa victorie în Marea Buclă, Geraint Thomas (Sky) a încasat un cec în valoare 500.000 de euro, mai mult decât dublu față de ocupantul poziției secunde, Tom Dumoulin (Team Sunweb), care a fost răsplătit de organizatori cu 200.000 de euro. Chris Froome, cvadruplu câștigător al Turului Franței, a ocupat ultima treaptă a podiumului la ediția din 2018 și a fost recompensat cu 100.000 de euro.

Pe lângă premiul pentru câștigarea competiției, Thomas a mai încasat câte 500 de euro pentru fiecare zi petrecută în tricoul galben.

Francezul Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), cel mai bun cățărător din Turul Franței, și slovacul Peter Sagan (BORA - hansgrohe), câștigătorul tricoului verde (clasamentul pe puncte), au primit fiecare câte 25.000 de euro. Francezul Pierre Latour (AG2R La Mondiale), cel mai bun tânăr rutier al cursei, a fost recompensat cu 20.000 de euro. Toți cei trei cicliști au fost premiați și cu câte 300 euro pentru fiecare zi petrecută în tricoul distinctiv.

Sky este, de departe, echipa care a adunat cei mai mulți bani din premii la ediția din 2018 a Turului Franței: 728.630 euro. Britanicii sunt urmați la mare distanță de Sunweb, cu 245.280 euro. Pe locul trei sunt cei de la Lotto NL, cu 190.980 euro. La polul opus s-a aflat echipa EF Education First - Drapac p/b Cannondale, care s-a ales doar cu 14.420 de euro.

De asemenea, la fiecare etapă au existat premii pentru sprinturile intermediare (1.500, 1.000 și 500 €), în timp ce primii 14 clasați din fiecare etapă au fost recompensați în felul următor: locul 1 - 11.000 €, locul 2 - 5.500 €, locul 3 - 2.800 € - locul 4 - 1.500 €, locul 5 - 830 €, locul 6 - 780 €, locul 7 - 730 €, locul 8 - 670 €, locul 9 - 650 €, locul 10 - 600 €, locul 11 - 540 €, locul 12 - 470 €, locul 13 - 440 €, locul 14 - 340 €. Cicliștii care au încheiat pe locurile 15-20 au primit fiecare câte 300 €.

În ceea ce privește premiile pentru cicliștii care au trecut primii peste căţărările categorizate, acestea au fost: 800 € - cățărarea de categorie specială, 650 € - cățărarea de categoria 2, 500 € - cățărarea de categorie 3, 300 € - cățărarea de categorie 4.

În fine, au existat şi două premii speciale, în valoare de 5.000 de euro fiecare. Primul dintre ele, "Souvenir Henri Desgrange" i-a fost acordat columbianului Nairo Quintana, care a trecut primul peste căţărarea de categorie specială Col du Portet, în etapa a 17-a. "Souvenir Jacques Goddet" a fost adjudecat de Julian Alaphilippe, fiind primul care a atins Col du Tourmalet (etapa a 19-a).

Rutierul cel mai combativ al zilei a fost recompensat cu un premiu de 2.000 de euro. Dan Martin (UAE Team Emirates) a fost ales rutierul super-combativ al turului şi a obţinut un premiu suplimentar de 20.000 de euro.