CM de Tenis de Masă Echipa României pentru meciul cu Olanda, hotărâtă de arbitru, care le-a lăsat pe dinafară pe cele mai bune jucătoare / Regulamentul, schimbat în seara anterioară, când româncele se antrenau

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2018, 14:29 Sport | Alte sporturi


Daniela Dodean
Foto: Facebook
Situație extrem de ciudată la Mondialul de tenis de masă, unde echipa României pentru întâlnirea cu Olanda a fost hotărâtă de arbitrul întâlnirii, acesta alegând jucătoarele în ordine alfabetică, ceea ce le-a lăsat în afara întâlnirii pe cele mai bune componente, Samara și Szocs. Federația Română de Tenis de Masă cere rejucarea întâlnirii, pierdută de tricolore.

Potrivit FRTM, antrenorul României a aflat că foaia de concurs pe care voia să o completeze era deja făcută, de arbitru, pentru că nu s-a prezentat cu o oră înainte, o regulă nouă, adoptată în seara anterioară, când tricolorele erau la antrenament. 

Federația Română spune că nu a fost informată, regulamentul fiind doar postat online, adăugând că, fie și potrivit noilor reglementări, arbitrul nu putea completa foaia decât în ordinea jucătoarelor noastre din clasamentul mondial.

Precizările Federației:

”Referitor la meciul România-Olanda, echipe fete, de la Campionatele Mondiale de Tenis de Masă Halmstad, din data de 29 aprilie, ora 20, sala B, masa 6.

Înainte de începerea meciului, Viorel Filimon, antrenorul echipei naționale feminine, s-a prezentat pentru întocmirea foii de concurs, la ora 19:12. În acel moment, a constatat că arbitrul completase deja foaia României, invocând faptul că antrenorul trebuia să se prezinte cu 60 minute înainte, în acord cu noua regulă adoptată în Jury meeting cu o seara înainte, la ora 19.

La insistențele antrenorului român, arbitrul a refuzat categoric să-l lase pe acesta să termine foaia și a completat singur echipa, în ordine alfabetică.

Imediat, FRTM a contestat acest lucru și după consultări ale regulamentului, am ales să jucăm în formula completată de arbitru, Irina Ciobanu, Adina Diaconu și Daniela Dodean (fără Eliza Samara și Bernadette Szocs, componentele principale ale echipei naționale). Apoi, imediat după terminarea meciului, am depus un PROTEST referitor la situația de fapt.

Este inacceptabil ca regulile, de orice fel ar fi, să se schimbe înainte cu mai puțin de 24 ore înainte de începerea Campionatului Mondial.

Facem precizarea că nicio țară nu a fost anunțată înainte că vor fi făcute modificări, iar participarea la Jury Meeting nu era obligatorie (la acea oră, România avea programat antrenamentul oficial în sala de concurs și antrenorul era cu echipa în sală).

După modificarea făcută, ea a fost publicată pe site-ul ITTF, fără nicio altă informare (la aceste Campionate Mondiale, organizatorii au decis să nu existe Pigeon box, ca de obicei).

Mai mult de atât, în regulile schimbate și publicate nu este specificat că arbitrul poate completa singur foaia cu echipa în ordine alfabetică, este stipulat doar că poate completa foaia după regula: ROU1, ROU2, ROU3, ceea ce înseamnă în acord cu poziția jucătorilor în clasamentul mondial (atâta timp cât nu e stipulat "ordine alfabetică"). Cu toate acestea însă, arbitrul a completat echipa în ordine alfabetică.

Am detaliat toate aceste lucruri în PROTEST și am cerut rejucarea meciului cu Olanda în condiții normale și așteptăm răspunsul oficial, după ora României 15:00.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6776 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Sportul rămâne un magnet pentru corupţie (Luni, 30 aprilie 2018, 14:55)

    emil bobu [utilizator]

    Din păcate, nicio ţară nu e scutită de corupţie în sport.
    • +2 (4 voturi)    
      Banii vorbesc, banii vorbesc... (Luni, 30 aprilie 2018, 16:05)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ... unii te ridică, alţii te lovesc...
  • +17 (19 voturi)    
    Aproape ca nu imi vine..... (Luni, 30 aprilie 2018, 15:07)

    gigiN [utilizator]

    ...sa cred !! Arbitrul se numea cumva dancila ???
  • +10 (26 voturi)    
    tipic romanesc (Luni, 30 aprilie 2018, 15:08)

    mmmircea [utilizator]

    de ce v-ati prezentat la meci in conditiile astea ? ca sa girati enormitatea respectiva. Puteati sa va prezentati si sa refuzati sa jucati. Asa, ati dat-o la doua capete, daca bateati cu rezervele nu mai faceati nicio reclamatie. Hai, afara cu sefii de la federatia de tenis.
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Luni, 30 aprilie 2018, 16:54)

      Boa [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      daca vroiam sa obtinem ceva atunci refuzam sa jucam.
      Din moment ce am acceptat decizia arbitrului e extrem de greu sa obtinem rejucarea.
      Vom primi un mesaj imapciuitor si in care ni se va spune cu mila ca suntem obligati sa cunoastem inclusiv cele mai noi schimbari de regulament.

      Doi la mana, daca nu iti cere regulamentul sa completezi foaia de joc cu echipa in ordine alfabetica atunci de ce naiba fac asta? Incepi mereu cu primele jucatoare si treci restul la coada.
  • +13 (13 voturi)    
    nici o jucatoare din RO la masa de tenis (Luni, 30 aprilie 2018, 15:24)

    linarel [utilizator]

    asta trebuia sa faca antrenorul , daca timp de 24 de ore nu a stiut ce se intimpla ..... alt somnambul

    incalcarea regulamentelor din timpul concursului anuleaza concursul .....


    coruptie mare si la huuooolandezi ..
  • +6 (8 voturi)    
    mda (Luni, 30 aprilie 2018, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    greu de spus...
    greu de spus daca a fost coruptie (lucru deloc imposibil)
    sau incompetenta antrenorului (lucru, din nou... extrem de posibil)
  • +1 (5 voturi)    
    daca e adevarat pare a fi hotzie! (Luni, 30 aprilie 2018, 17:11)

    trem [utilizator]

    Pare prea evidenta furaciunea la care a fost supusa Romania in acest caz, insa nu e imposibil sa se fi intamplat chiar si la acest nivel.

    Pacat de fete caci ele cu sigurantza au fost cu sufletul amar dupa toata mizeria asta.
  • +8 (10 voturi)    
    alternativa (Luni, 30 aprilie 2018, 17:16)

    ber [utilizator]

    Trebuia sa nu jucati, sa joace arbitrul. Comportamentul unor foruri internationale este uneori de neacceptat.
    Si cand scriu asta, stiu de ce scriu!
  • +2 (2 voturi)    
    Oare, numai noi ne-am trezit in situatia asta ? (Luni, 30 aprilie 2018, 19:42)

    Susufler0 [utilizator]

    E interesant cum de noi suntem certati (pe buna dreptate de altfel !) ca nu suntem predictibili iar din aceasta cauza sufera altii, in vreme ce impredictibilitatea altora ne cauzeaza noua, fara a parea ca e o problema pt ceilalti !

    PS. La omul sarac, nici boii nu trag !
  • -2 (4 voturi)    
    scuza jenanta (Luni, 30 aprilie 2018, 22:46)

    independentu [utilizator]

    E greseala antrenorului 100%.
    Toate echipele au fost puse in ordine alfabetica, el trebuia doar sa completeze foaia de joc.
    Intr-o zi ar fi trebuit sa afle ce s-a hotarat la sedinta tehnica, chiar daca n-a fost prezent acolo,
    • 0 (0 voturi)    
      la baieti cum s-a putut? (Marţi, 1 mai 2018, 9:19)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      Echipa feminina a Romaniei a fost singura care nu si-a completat foaia de joc la timp.

      Ironia e ca la masculin Romania nu a avut nicio problema.
      Andrei Filimon(fiul, antrenor la masculin) si-a facut treaba, Viorel Filimon (tata, antrenor la feminin) nu!!!

      Dar vorba aia: toti au o treaba cu noi, coruptie, masinatiuni, sabotaj etc.
      nu ne uitam la greselile noastre, dam vina pe altii!
      • 0 (0 voturi)    
        Si ce scofala a facut... (Miercuri, 2 mai 2018, 2:29)

        Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui independentu

        Filimon cel Tanar la baieti ??? Ca avea net si toate cele???
  • -1 (3 voturi)    
    suntem in sec 21! (Marţi, 1 mai 2018, 9:27)

    independentu [utilizator]

    cea mai penibila scuza e ca nu exista pigeon box, adica casuta postala in care se depun toate comunicarile oficiale, pe hartie.

    normal, suntem in sec 21, avem internet!
    ITTF a publicat pe internet decizia, cu o zi inainte.
    nu mai e ca pana acum, sa cauti prin hartii.

    suntem in sec. 21, tataie Filimon!

    antrenorul nu are nicio scuza, trebuia sa se intereseze ce decizii s-au luat.
    e sigurul de la mondiale in situatia asta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Sec 21 nu inseamna... (Miercuri, 2 mai 2018, 2:24)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      sa schimbi regula jocului in timpul jocului.
      Puteau sa nu se prezinte, dar erau descalificate. Au ales sa joace cu un protest. La o competie mondiala nu trebuie sa stai pe Internet sa afli despre schimbari de reguli. Sper sa castige finala si la un eventual proces la Tribunalul de la Lausanne vor castiga sigur. Thomas Eckaert sau cum il cheama, e un bandit. Suedezii nu ne inghit de mult, de cand au vazut cersetori pe stazile lor. Dar asta e alta problema. Mai ganditi cu capul vostru.....