Hocheistul roman Eduard Casaneanu a cucerit medalia de aur in concursul de indemanare, joi seara, in cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT) 2016 de la Lillehammer (Norvegia), potrivit Agerpres.

Casaneanu s-a impus in clasamentul finalei cu 14 puncte, devansandu-i pe slovacul Sebastian Cederle, 12 puncte, si pe germanul Erik Betzold, 11 puncte.

Eduard Casaneanu a ocupat locul al doilea la viteza, a fost al doilea la precizia sutului, primul la agilitate, al patrulea la rapiditatea sutului, cel mai bun la precizia paselor si al treilea la controlul pucului.

Casaneanu a intrat in finala cu al doilea punctaj dupa faza calificarilor.

Eduard Casaneanu a adus a doua medalie delegatiei Romaniei la Lillehammer, dupa medalia de bronz cucerita de Mihaela Hogas, miercuri, in proba de sprint echipe mixte internationale la patinaj viteza.

Medalia de joi reprezinta a treia clasare pe un podium al unei competitii olimpice multisport de iarna sub egida CIO, dupa ce Ioan Panturu si Nicolae Neagoe au castigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Grenoble, din 1964.

Romania participa la Lillehammer cu 22 de sportivi romani (10 fete si 12 baieti), care vor evolua la noua discipline sportive, pana pe 21 februarie.