Echipa de hochei pe gheata a Romaniei a reusit sa marcheze primul sau gol la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, in meciul de miercuri seara cu echipa Cehiei, desfasurat pe Patinoarul Olimpic din Brasov si incheiat cu victoria oaspetilor cu scorul de 7-1, transmite Agerpres.

FOTE 2013Foto: eyowf2013.ro

Golul echipei noastre a fost marcat la inceputul reprizei a treia de catre Gergo Iszlay.

Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 1-0 in favoarea jucatorilor cehi, golul fiind marcat cu doua minute inainte de prima pauza, dar hocheistii romani au avut posibilitatea de a inscrie de cel putin trei ori in prima repriza, care s-a incheiat cu un raport de suturi la poarta de 25-2 pentru cehi.

Echipa Romaniei a facut un meci mult mai bun decat marti, cand a fost surclasata de Finlanda cu 12-0, iar portarul Attila Adorjan s-a remarcat din nou.

In a doua repriza, jucatorii cehi au facut presiuni la poarta noastra inca de la inceput, marcand rapid. Echipa Romaniei a avut ocazii de a inscrie in repriza a doua, dar jucatorii cehi au evoluat bine. Molnar a fost aproape de gol, dar a ratat singur cu portarul ceh. La inceputul reprizei a treia raportul suturilor spre poarta a fost de 46-6 pentru cehi.

Dupa ce Gergo Iszlay a marcat golul de onoare, jocul echipei noastre a fost mult mai bun, cu numeroase faze de atac, iar apararea a fost si ea la inaltime.

Cel mai bun jucator din echipa Romaniei a fost desemnat in acest meci fundasul Zsolt Matyas.

Echipa Romaniei a fost sustinuta tot timpul meciului de peste 2.000 de spectatori, care au umplut pana la refuz Patinoarul Olimpic. Cu tobe, trompete, steaguri, galeria a strigat de nenumarate ori ''Romania! Romania!'', incurajandu-i pe jucatorii aflati in teren.

Romania va juca joi cu Letonia, de la ora 16,00, pentru locurile 5-6 la FOTE.