Echipa masculina de handbal HCM Constanta s-a calificat in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a invins formatia Tatran Presov (Slovacia), cu scorul de 26-21 (16-10), duminica, in finala grupei a treia preliminare a competitiei, ale carei meciuri au fost gazduite pe Sala Sporturilor din Constanta, informeaza Agerpres.

HCM, care trecuse sambata de Loacker Sudtirol Team (Italia), cu scorul de 33-22, va evolua in Grupa B a Ligii Campionilor, alaturi de echipe foarte puternice, THW Kiel (Germania), MKB Veszprem KC (Ungaria), BM Atletico Madrid (Spania), IK Savehof (Suedia) si Celje Pivovarna Lasko (Slovenia).

In meci pentru locul 3 in grupa a 3-a, Maccabi Srugo Rishon Lezion (Israel) a dispus cu 33-30 de Loacker Sudtirol Team.

Meciul cu Tatran a fost echilibrat timp de zece minute (4-4), dar apoi campioana Romaniei a marcat de cinci ori la rand si s-a desprins pe tabela de marcaj, 9-4 (14). Echipa constanteana a avut posibilitatea sa isi mareasca avansul, dar a ratat doua aruncari de la 7 metri (Csepreghi si Toma), nu a fructificat cateva zeci de secunde de dubla superioritate in prima repriza, dar a avut si o doza considerabila de sansa, dupa mai multe bare ale oaspetilor. Dupa ce Simicu s-a accidentat si nu a evoluat decat zece minute, HCM l-a pierdut si pe ''veteranul'' Adzic, care a primit cartonas rosu in min. 28, pentru o intrare brutala cu cotul la Pekar. HCM a avut sase goluri in plus la pauza, 16-10, un mare merit la aceasta diferenta avand-o portarul Mihai Popescu.

In partea secunda, HCM a condus cu 7 goluri, 17-10 (31), Tatran a redus diferenta la patru goluri, 17-13 (37), dupa care constantenii au ajuns din nou la 7 goluri, 21-14 (46), iar apoi chiar la 8 (24-16, min. 52). Pe final, HCM s-a relaxat si diferenta de pe tabela s-a redus, scorul final fiind de 26-21. Peter Tumidalsky a primit si el cartonas rosu in min. 35, dupa o interventie dura la Cutura.

In urma acestui succes, pe deplin meritat, HCM va evolua pentru a saptea oara in grupele Ligii Campionilor.