Elena Rybakina a obținut joi calificarea în sferturile turneului WTA 500 de la Stuttgart, a patra favorită având nevoie de un meci de două ore și 35 de minute pentru a o învinge pe Veronika Kudermetova (locul 19 mondial).

Elena RybakinaFoto: Fuminori Ogane / AP / Profimedia

Elena Rybakina, în sferturi la WTA Stuttgart

Campioană la Wimbledon în 2022 și ocupantă a locului 4 în ierarhia mondială, Rykabina a avut câștig de cauză după trei seturi de mare luptă, scor 7-6(3), 1-6, 6-4.

În sferturi, Elena va da peste învingătoarea partidei dintre Jasmine Paolini și Ons Jabeur (a șaptea favorită).

Pe lângă Rybakina, alte două favorite importante se aflau deja în sferturi: Aryna Sabalenka (cap de serie doi - duel cu Marketa Vondrousova) și Coco Gauff (cap de serie trei).

WTA Stuttgart, sferturi

Swiatek (1) / Mertens vs Răducanu / Noskova

Rybakina (4) vs Paolini / Jabeur (7)

Gauff (3) vs Zheng (5) / Kostyuk

Vondrousova (5) vs Sabalenka (2)

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).