Naomi Osaka a fost eliminată încă din primul tur al turneului WTA de la Rouen, după ce a fost învinsă în două seturi de Martina Trevisan, scor 6-4, 6-2.

Naomi OsakaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Naomi Osaka, învinsă de Martina Trevisan în primul tur la Rouen

Revenită la începutul anului acesta în circuitul WTA, Naomi Osaka este departe de forma care a consacrat-o.

De patru ori câștigătoare de Grand Slam, jucătoarea ajunsă pe locul 192 a fost eliminată în primul tur la WTA Rouen.

Fosta lideră mondială a cedat în două seturi disputa contra Martinei Trevisan (78 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 33 de minute.

Martina Trevisan a obținut cele mai bune rezultate din cariera sa pe zgură, reușind să câștige WTA Rabat în 2022. Tot în acel an a jucat și semifinală de Roland Garros.

În următorul tur, italianca o va înfrunta pe Anhelina Kalinina (32 WTA), cea care a trecut în runda inaugurală de Alize Cornet (106 WTA), scor 6-4, 7-5.

Open de Rouen 2024 este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 15-21 aprilie. Se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de 267.082 $. Campioana en-titre este Viktorija Golubic.