Hubert Hurkacz (8 ATP) s-a oprit în optimile de finală ale turneului „ATP 500” de la Rotterdam în fața olandezului Tallon Griekspoor (29 ATP), scor 7-6(5), 6(5)-7, 6(4)-7.

Hubert HurkaczFoto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

Hubert Hurkacz, eliminat în optimi la ATP Rotterdam după trei tiebreak-uri

Favoritul numărul patru al competiției, Hurkacz și-a adjudecat primul set la tiebreak, scor 7-5.

Setul al doilea a fost la fel de echilibrat, a urmat un nou tiebreak unde de această dată s-a impus Greikspoor, 7-5.

Și decisivul a avut același scenariu, olandezul a câștigat tiebreak-ul cu 7-4 și a obținut calificarea în turul următor după două ore și 36 de minute.

În sferturi, Tallon Griekspoor va întâlni câștigătorul dintre Jan Lennard Struff (25 ATP) și Emil Ruusuvuori (55 ATP).

2024 ABN AMRO Open are loc în perioada 12-18 februarie. Turneul se desfășoară la Rotterdam pe hard, face parte din categoria „ATP 500” și oferă premii totale în valoare de 2.134.985 de euro. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.