​Alexander Zverev și Cameron Norrie s-au duelat timp de patru ore pe Margaret Court Arena, iar germanul a obținut calificarea în sferturi impunându-se în tiebreak-ul setului decisiv.

Alexander ZverevFoto: Marco Alpozzi/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alexander Zverev l-a învins în cinci seturi pe Cameron Norrie

Favorit 6 al competiției de la Melbourne, Zverev a obținut a șaptea victorie în opt meciuri disputate în acest an, scor 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(3).

Sascha a comis mult mai puține erori neforțate decât adversarul său (41-63) și a lansat foarte bine în momentele importante (15 ași, a câștigat 76% dintre punctele jucate cu primul serviciu).

Jucătorul din Germania, semifinalist la Australian Open în 2020, se va duela în runda următoare cu spaniolul Carlos Alcaraz (favorit 2).