Jelena Ostapenko a pierdut doar două dintre cele 11 meciuri jucate în 2024, ambele în fața Victoriei Azarenka. Sportiva din Letonia, campioană la Roland Garros 2017, s-a oprit în turul trei la Australian Open.

Jelena OstapenkoFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Jelena Ostapenko, învinsă de Victoria Azarenka la Australian Open 2024

Învinsă de Azarenka și în sferturi la Brisbane, Ostapenko nu a avut nici de această dată un răspuns pentru jocul dublei campioane de la Melbourne (2012, 2013).

Victoria a bifat 11 ași în meciul de sâmbătă și a reușit mai multe lovituri câștigătoare decât Jelena (23-20 / de obicei, letona stă mai bine decât adversarele la acest capitol).

Ostapenko a comis aproape de două ori mai multe erori neforțate (30-17) și a cedat după o oră și 24 de minute de joc, scor 6-1, 7-5 (a condus cu 5-2 în al doilea set).

• Victoria conduce cu 4-0 în meciurile directe cu Jelena. Jucătoarea din Belarus s-a mai impus la Roland Garros 2019, Indian Wells 2021 și Brisbane 2024.
  • Victoria va juca în optimi cu Dayana Yastremska (93 WTA). Venită din calificări, ucraineanca a trecut sâmbătă de Emma Navarro (favorită 27), scor 6-2, 2-6, 6-1.
  • Ostapenko a câștigat în acest an turneul de la Adelaide (WTA 500). Jelena a înregistrat deja 9 victorii în 2024.

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.