Elena Rybakina (favorită 1) și Jessica Pegula (2) s-au calificat miercuri în sferturile turneului de categorie „WTA 500” de la Adelaide (Australia).

Elena RybakinaFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Elena Rybakina și Jessica Pegula, în sferturi la WTA Adelaide

Rybakina (3 WTA) continuă parcursul excelent și rămâne fără set pierdut în 2024. Elena a învins-o pe iberica Cristina Bucșa (61 WTA / născută la Chișinău), scor 6-3, 7-5. Meciul a durat o oră și jumătate.

Campioana de la Brisbane se va duela pentru un loc în semifinale cu rusoaica Ekaterina Alexandrova (21 WTA).

După meciurile de la United Cup (victorie cu Tomljanovic și înfrângere cu Boulter), americanca Pegula (5 WTA) a obținut cu greu victoria în fața compatrioatei Bernarda Pera (69 WTA).

Jessica s-a impus cu 4-6, 6-2, 6-3, iar în runda următoare va da peste Anastasia Pavlyuchenkova (59 WTA).

Elena Rybakina (1) - Cristina Bucșa 6-3, 7-5

Ekaterina Alexandrova - Veronika Kudermetova (8) 6-4, 6-4.

WTA Adelaide, sferturi de finală

Elena Rybakina (1) - Ekaterina Alexandrova

Marta Kostyuk - Jelena Ostapenko (6)

Laura Siegemund - Daria Kasatkina

Anastasia Pavlychenkova - Jessica Pegula (2).

Adelaide International (Australia) are loc în perioada 8-13 ianuarie, pe hard. Are premii totale în valoare de $922.573 și face parte din categoria „WTA 500”. Ultimele campioane sunt Asheligh Barty (2020, 2022), Iga Swiatek (2021) și Belinda Bencic (2023).