​Ana Bogdan s-a oprit în optimi la turneul „WTA 500” de la Adelaide, sportiva noastră fiind învinsă în două seturi de experimentata Laura Siegemund (89 WTA / 35 de ani).

Ana BogdanFoto: Steven Paston / PA Images / Profimedia

Ana Bogdan, învinsă de Laura Siegemund la WTA Adelaide

Ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser (după retragerea Lesiei Tsurenko), Bogdan (66 WTA) a cedat după o oră și 50 de minute de joc, scor 6-4, 7-5.

Ana a avut un început dezastruos de meci, și-a pierdut de două ori serviciul, dar a recuperat ambele break-uri și a egalat (3-3). Siegemund a servit mai bine în finalul setului și s-a impus cu 6-4.

Românca a condus cu 4-1 și 5-2 în setul secund, dar a pierdut cinci game-uri la rând și a părăsit competiția din Australia.

• În sferturi, Laura Siegemund va da peste învingătoarea meciului dintre rusoaicele Daria Kasatkina (15 WTA) și Anna Kalinskaya (75 WTA).
  • Pentru prezența în optimi, Ana Bogdan va primi 13.170 de dolari şi 60 de puncte WTA în ierarhia de simplu.

Adelaide International (Australia) are loc în perioada 8-13 ianuarie, pe hard. Are premii totale în valoare de $922.573 și face parte din categoria „WTA 500”. Ultimele campioane sunt Asheligh Barty (2020, 2022), Iga Swiatek (2021) și Belinda Bencic (2023).