Polonia s-a calificat în finala United Cup 2024, competiție care înlocuiește fosta Hopman Cup, după ce a învins categoric echipa Franței, scor 3-0.

Iga SwiatekFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Polonia s-a calificat în finala United Cup 2024

Primul punct a fost adus de Hubert Hurkacz (locul 9 ATP), care a câștigat meciul cu Adrian Mannarino (22 ATP), scor 6-3, 7-5. Partida a durat o oră și 42 de minute.

Caroline Garcia (20 WTA) a reușit să câștige primul set al partidei cu Iga Swiatek, dar lidera ierarhiei WTA și-a ridicat nivelul jocului și a mai cedat doar două gameuri până la final: 6-1, 6-1.

Deja calificați, polonezii s-au impus și la dublu mixt: Katarzyna Kawa / Jan Ziellinski au trecut de Elixane Lechemia și Edouard Roger-Vasselin, scor 6-3, 6-3.

Polonia se va duela pentru trofeu cu învingătoarea dintre Germania și Australia.

Rezumatul meciului dintre Hubert Hurkacz și Adrian Mannarino:

Rezumatul meciului dintre Iga Swiatke și Caroline Garcia:

Rezumatul meciului de dublu mixt dintre Polonia și Franța:

De știut despre United Cup

• La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, au participat 18 naţiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.
  • Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde s-au calificat în faza sferturilor de finală.
  • Semifinalele vor avea loc pe 6 ianuarie, iar marea finală pe 7 ianuarie la Sydney. Premiile totale ale competiției se ridică la 10 milioane de dolari americani.