Polonia s-a calificat în sferturile United Cup, după ce Iga Swiatek a pierdut doar trei gameuri în cele două meciuri disputate luni în confruntarea cu Spania.

Iga SwiatekFoto: Jean Catuffe/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Lidera clasamentului WTA a învins-o la simplu pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-2, 6-1, iar apoi a reușit un meci perfect la dublu mixt (a făcut echipă cu Hubert Hurkacz): 6-0, 6-0 vs Sorribes Tormo și Alejandro Davidovich Fokina.

După victoria de la dublu mixt, Swiatek a glumit: „Încerc să-l învăț pe Hubi (Hurkacz) că nu are nevoie de tiebreak în fiecare set”.

United Cup - Rezultatele de luni, 1 ianuarie 2024

Polonia vs Spania 2-1 (Grupa A)

Iga Swiatek - Sara Sorribes Tormo 6-2, 6-1

Hubert Hurkacz - Alejandro Davidovich Fokina 6-3, 3-6, 4-6

Iga Swiatek/Hubert Huekacz - Sara Sorribes Tormo/Alejandro Davidovich Fokina 6-0, 6-0.

Australia vs SUA 2-1 (Grupa C)

Ajla Tomljanovic - Jessica Pegula (6)6-7, 3-6

Alex De Minaur - Taylor Fritz 6-4, 6-2

Storm Hunter/Matthew Ebden - Jessica Pegula/Rajeev Ram 6-3, 6-1.

Franța vs Germania 2-1 (Grupa D)

Caroline Garcia - Angelique Kerber 1-6, 6-2, 6-2

Adrian Mannarino - Alexander Zverev 6-4, 4-6, 3-6

Caroline Garcia/Edouard Roger-Vasselin - Angelique Kerber/Alexander Zverev 7-6(4), 2-6, 12-10.

Norvegia vs Croația 2-1 (Grupa F)

Malene Helgo - Donna Vekic 5-7, 6-3, 3-6

Casper Ruud - Borna Coric 6-4, 6-1

Ulrikke Eikeri/Casper Ruud - Donna Vekic/Ivan Dodig 6-2, 3-6, 10-7.

De știut despre United Cup

• La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, participă 18 naţiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.
  • Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde se califică în faza sferturile de finală, care urmează să se desfășoare între 3 și 5 ianuarie 2024.
  • Semifinalele vor avea loc pe 6 ianuarie, iar marea finală pe 7 ianuarie la Sydney. Premiile totale ale competiției se ridică la 10 milioane de dolari americani.