Novak Djokovic (36 de ani) a pornit noul sezon din tenis așa cum l-a terminat pe cel din 2023: în forță și la un nivel excelent. Liderul ATP l-a învins la United Cup pe Zhizhen Zhang, al 58-lea jucător al lumii.

Novak DjokovicFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

A fost o victorie scurtă pentru Nole: 6-3, 6-2, la capătul unei partide care a durat o oră și 14 minute.

În acest moment, Serbia și China se află la egalitate, scor 1-1, după ce Qinwen Zheng a trecut, scor 6-4, 6-2, de Olga Danilovic.

• În urma acestei victorii, Djokerul a ajuns la 17-1 (victorii / înfrângeri) în meciul de debut al noului sezon începând din 2007 încoace.

De știut despre United Cup

• La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, participă 18 naţiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.
  • Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde se califică în faza sferturile de finală, care urmează să se desfășoare între 3 și 5 ianuarie 2024.
  • Semifinalele vor avea loc pe 6 ianuarie, iar marea finală pe 7 ianuarie la Sydney. Premiile totale ale competiției se ridică la 10 milioane de dolari americani.