Petra Kvitova (14 WTA) a părăsit turneul de categorie „WTA 250” de la Ningbo în faza sferturilor de finală, după înfrângerea în fața rusoaicei Diana Shnaider (85 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3.

Petra KvitovaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Petra Kvitova, învinsă de Diana Shnaider la WTA Ningbo

Shnaider a început excelent partida, iar în primul set a defilat pe teren, jucătoarea din Cehia reușind să câștige un singur game.

Dubla câștigătoare de Grand Slam și-a revenit în setul al doilea pe care l-a început în forță, însă după 3-0 și 5-1 a cedat ușor inițiativa, iar rusoaica a câștigat trei gameuri consecutive.

În decisiv, lupta s-a dus până la 3-3, de unde a doua favorită a turneului nu a mai putut ține pasul.

În semifinale, Diana Shnaider va întâlni tot o jucătoare din Cehia, Linda Fruhvirtova (117 WTA).

Cea de-a doua semifinală se va disputa între principala favorită, Ons Jabeur și câștigătoarea dintre Katerina Siniakova și Nadia Podoroska.

Ningbo Open are loc în perioada 25-30 septembrie, pe hard, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $259,303. Turneul nu s-a mai desfășurat din 2014, iar ultima câștigătoare a fost Magda Linette.