​Novak Djokovic este primul semifinalist de la US Open. Sârbul l-a învins în trei seturi pe Taylor Fritz, scor 6-1, 6-4, 6-4.

Novak DjokovicFoto: Frank Franklin II / AP / Profimedia

Novak Djokovic a trecut de Taylor Fritz în sferturi la US Open

Novak Djokovic își continuă parcursul excelent de la Flushing Meadows, acolo unde a obținut calificarea în semifinale.

Jucătorul clasat pe locul doi în ierarhia ATP l-a surclasat în faza sferturilor pe Taylor Fritz (9 ATP), la capătul unui meci încheiat în două ore și 38 de minute.

Grație victoriei cu Taylor Fritz, fostul lider mondial a devenit jucătorul cu cele mai multe prezențe în semifinalele de Grand Slam, 47. L-a depășit în această ierarhie pe Roger Federer (46).

Djokovic își va afla adversarul din semifinale în doar câteva ore. Nole va înfrunta câștigătorul duelului dintre Frances Tiafoe (10 ATP) și Ben Shelton (47 ATP).

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.