Ana Bogdan (60 WTA) a făcut un pas mare spre tabloul principal al turneului WTA 250 de la Birmingham, după ce a trecut de britanica Naiktha Bains (311 WTA), scor 6-1, 6-3.

Ana BogdanFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Ana Bogdan, aproape de tabloul principal la WTA Birmingham

Jucătoarea din România a încheiat partida cu Bains după mai puțin de o oră de joc.

După un început în forță, Ana a condus cu 4-0 în primul set și și-a adjudecat fără probleme victoria.

În setul al doilea, britanica a încercat să echilibreze duelul, dar după două servicii pierdute, românca merge mai departe.

În finala calificărilor, Ana Bogdan, devenită principala favorită după eliminarea Lesiei Tsurenko, va întâlni câștigătoarea dintre canadiana Rebecca Marino (89 WTA) și rusoaica Anastasia Zakharova (199 WTA).

Rothesay Classic Birmingham se desfășoară în perioada 19-25 iunie pe iarbă și face parte din categoria WTA 250. Oferă premii totale în valoare de 259.303 de dolari, iar campioana en-titre este Beatriz Haddad Maia.