Gabriela Ruse s-a calificat în optimile turneului Roland Garros la dublu, după ce a învins alături de Marta Kostyuk perechea formată din Kirsten Flipkens și Shelby Rogers, scor 3-6, 6-4, 6-3.

Gabriela RuseFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Perechea formată din Gabriela Ruse și Marta Kostyuk, în optimi la Roland Garros

Favorite numărul 13 la turneul de dublu la Roland Garros, Gabriela Ruse și Marta Kostyuk au avansat în faza optimilor.

Cele două au trecut în 3 seturi de cuplul format din Kirsten Flipkens și Shelby Rogers, la capătul unui duel pe care adversarele l-au condus după primul set.

La capătul a două ore și 5 minute, Gabi Ruse și Marta Kostyuk au reușit să închidă meciul și să obțină biletele pentru optimi.

Acolo, perechea româno-ucraineană va înfrunta câștigătoarea dintre Victoria Azarenka & Beatriz Haddad Maia și Coco Gauff & Jessica Pegula.