Lipsa meciurilor s-a văzut încă o dată în evoluția lui Rafael Nadal, dublul câștigător de Grand Slam din acest sezon fiind ca și eliminat de la Turneul Campionilor 2022 încă din faza grupelor.

Rafael NadalFoto: Marco BERTORELLO / AFP / Profimedia

Rafael Nadal, fără set câștigat, ca și eliminat de la Turneul Campionilor

Rafa (rămas principal favorit după forfaitul lui Carlos Alcaraz) a arătat cel mai rău la capitolul serviciu, fostul lider ATP fiind trădat în momentele importante de această armă.

Nadal a stat aproape de Felix Auger Aliassime până la 3-4, moment în care Rafa a servit mult sub standardele sale (a comis și două duble greșeli). A fost momentul decisiv al primului set, unul adjudecat de canadian cu 6-3.

Rafa a afișat și în al doilea set o variantă cu multe carențe: a greșit un voleu din preajma fileului (lucru care i se întâmpla doar de câteva ori în tot sezonul), a trimis în mai multe rânduri mult în aut cu forehandul, iar reverul a părut instabil în multe dintre raliurile dure de pe baseline.

În plus, viteza de deplasare de pe linia de fund a fost departe de cea de la Wimbledon (ultimul turneu la care ibericul a avut meciuri în picioare și ritm foarte bun).

În aceste condiții, victoria lui Auger Aliassime a venit firesc, canadianul având rezultate notabile în a doua parte a sezonului.

Felix a câștigat în două manșe (scor 6-3, 6-4 după o oră și 56 de minute), iar înfrângerea aproape că-l trimite acasă pe Rafa după doar două meciuri jucate la Turneul Campionilor 2022 (cu două înfrângeri și fără set câștigat, Nadal are șanse minime la calificarea în semifinale).

Pentru ca Nadal să mai aibă șanse teoretice de calificare în semifinale, este nevoie ca Taylor Fritz să-l învingă cu 2-0 la seturi pe Casper Ruud în această seara (meciul va avea loc de la ora 22:00).

Grupa Verde, clasament în timp real

*Victorii - înfrângeri / Seturi câștigate - pierdute

1 Taylor Fritz 1-0 / 2-0

2 Casper Ruud 1-0 / 2-0

3 Felix Auger Aliassime 1-1 / 2-2

4 Rafael Nadal 0-2 / 0-4

• Este a patra înfrângere consecutivă pe care Nadal o suferă în circuitul ATP: a fost învins de Frances Tiafoe în optimi la US Open, de Tommy Paul în turul întâi de la Paris Masters și de Taylor Fritz la Turneul Campionilor 2022.
  • Primii doi clasați din cele două grupe se vor califica în semifinale, acolo unde se va juca după sistemul locul unu dintr-o grupă vs locul doi din cealaltă grupă.
  • Meciurile de la Turneul Campionilor se joacă după regula cel mai bun din trei seturi.