Echipa Restului Lumii a câștigat pentru prima oară Laver Cup (a fost a șasea ediție), scor 13-8 vs formația Europei, după ce Frances Tiafoe a salvat patru mingi de meci împotriva lui Stefanos Tsitsipas și s-a impus în super-tiebreak.

Frances TiafoeFoto: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

Laver Cup 2023 va avea loc în Rogers Arena din Vancouver (Canada).

Laver Cup 2022: Restul Lumii vs Europa 13-8 / Frances Tiafoe, victorie dramatică în fața lui Stefanos Tsitsipas

Grecul a început excelent partida din O2 Arena (Londra) și a câștigat primul set cu 6-1, după doar 20 de minute de joc.

Tsitsipas (6 ATP) a părut jucătorul mai bun și în setul secund, dar Tiafoe a rezistat incredibil sub presiune, a salvat patru mingi de meci în tiebreak și s-a impus cu 7-6(13-11).

Frances (19 ATP) a condus cu 8-4 în super-tiebreak, Stefanos a recuperat două mini-breakuri (8-7), dar și-a mai pierdut o dată serviciul și americanul a închis partida: 10-8.

Novak Djokovic vs Felix Auger-Aliassime 3-6, (3)6-7

Stefanos Tsitsipas vs Frances Tiafoe 6-1, (11)6-7, 8-10.

Laver Cup, de-a lungul timpului: Europa vs Restul Lumii 5-1

Laver Cup 2017 - A avut loc în „O2 Arena” din Praga, iar Europa s-a impus cu 15-9.

Laver Cup 2018 - A avut loc în „United Center” din Chicago, iar Europa s-a impus cu 13-8.

Laver Cup 2019 - A avut loc în „Palexpo” din Geneva, iar Europa s-a impus cu 13-11.

Laver Cup 2020 - Nu s-a disputat din cauza pandemiei de Covid-19 (Roland Garros a avut loc în aceeași perioadă, iar la Laver Cup s-a renunțat în cele din urmă).

Laver Cup 2021 - A avut loc în „TD Garden” din Boston, iar Europa a avut câștig de cauză cu 14-1.

Laver Cup 2022 - A avut loc în „O2 Arena” din Londra, iar Restul Lumii a obținut prima sa victorie, scor 13-8.