Emma Răducanu nu a reușit nici de această dată să obțină trei victorii consecutive la un turneu, sporiva care reprezintă Marea Britanie fiind învinsă de Jessica Pegula în optimile competiției de la Cincinnati (WTA 1000).

Emma RaducanuFoto: Oscar Gonzalez/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emma Răducanu, eliminată de Jessica Pegula de la WTA Cincinnati

Pegula (favorită 7) s-a impus după un meci echilibrat, scor 7-5, 6-4. Partida a durtat o oră și 41 de minute.

Ultima oară când Răducanu a reușit să lege cel puțin trei victorii la rând a fost la US Open 2021, turneu pe care l-a câștigat.

Jessica o va întâlni în sferturi pe Caroline Garcia (35 WTA), după ce franțuzoaica a trecut de belgianca Elise Mertens (33 WTA), scor 6-4, 7-5.

Rezumatul partidei dintre Emma Răducanu și Jessica Pegula

WTA Cincinnati, rezultatele înregistrate în optimi

Aryna Sabalenka (6) și Jessica Pegula (7) sunt singurele favorite care au reușit să se califice în sferturile turneului de la Cincinnati.

Aryna Sabalenka (6) vs Shelby Rogers 6-4, (2)6-7, 6-4

Shuai Zhang vs Anett Kontaveit (2) 2-6, 6-4, 6-4.

WTA Cincinnati, sferturi de finală

Madison Keys vs Elena Rybakina

Ajla Tomljanovic vs Petra Kvitova

Jessica Pegula (7) vs Caroline Garcia

Aryna Sabalenka (6) vs Shuai Zhang.

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.