Iga Swiatek a fost eliminată surprinzător în optimile turneului WTA 1000 de la Cincinnati, lidera mondială fiind învinsă în două seturi de americanca Madison Keys.

Iga SwiatekFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflată pe locul 24 în clasamentul mondial, Keys a profitat din plin de perioada mai slabă prin care trece Swiatek (înregistrase trei înfrângeri în ultimele șapte meciuri) și s-a impus după o oră și 24 de minute de joc, scor 6-3, 6-4.

Swiatek a salvat o minge de meci la 0-5 (30-40) în setul secund, încă una la 3-5, dar nu a reușit să egaleze la 5 (și-a pierdut din nou serviciul).

În turul următor al competiției americane, Madison va da peste Elena Rybakina (25 WTA), după ce campioana de la Wimbledon 2022 a trecut de Alison Riske (29 WTA), scor 6-2, 6-4.

Anett Kontaveit, a doua favorită, eliminată în optimi de la WTA Cincinnati

Tot joi, Anett Kontaveit (cap de serie nr. 2) a fost învinsă de Shuai Zhang (44 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-4, după două ore de joc.

Sportiva din China va juca în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre Aryna Sabalenka (7 WTA, favorită 6) și Shelby Rogers (30 WTA).

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.