Paula Badosa (a patra favorită) s-a oprit în turul doi al turneului „WTA 1000” de la Toronto, iberica alegând să se retragă în timpul meciului cu Yulia Putintseva.

Paula BadosaFoto: Alfonso Jimenez / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sportiva din Spania a condus cu 4-2 în primul set, dar l-a pierdut cu 7-5 și a abandonat după ce kazaha a câștigat primul game din setul secund.

În acest an, Badosa a mai declarat forfait la Miami (în sferturi) și la Roland Garros (în turul trei).

În optimile National Bank Open, Yulia Putintseva (46 WTA) se va duela cu Alison Riske (35 WTA), după ce americanca a trecut de letona Jelena Ostapenko (favorită 16), scor 7-6(2), 0-6, 7-5.

Turneul de la Toronto este dotat cu premii în valoare de $2.697.250 și se desfășoară pe suprafața „hard”. Ultima câștigătoare este italianca Camila Giorgi.