Simona Halep a avut evoluții la nivelul așteptărilor la Wimbledon 2022 și nu a pierdut niciun set până acum. Fosta lideră mondială a vorbit după victoria clară din optimi în fața Paulei Badosa despre secretul formei bune arătate la All England Club.

Simona HalepFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

​Simona Halep a revenit cu o victorie categorică pe centralul londonez de la All England Club, fosta lideră WTA reușind calificarea în sferturile de la Wimbledon 2022 după evoluția entuziasmantă din meciul cu Paula Badosa (6-1, 6-2 după 59 de minute).

Simona Halep susține că secretul evoluțiilor bune de la Wimbledon 2022 stă în spatele muncii depuse la antrenamente

Întrebată la conferința de presă de după partida cu Paula Badosa care este secretul prestațiilor solide din ultima perioadă, Simona Halep a răspuns că muncește din greu la antrenamentele cu Patrick Mouratoglou.

„Munca depusă e foarte importantă și m-a adus aici. M-am antrenat din greu în ultimele 2-3 luni și sunt foarte fericită că am început să joc din ce în ce mai bine.

Am încredere și simt că ăsta e jocul meu. În același timp, vreau să continui să progresez, mă împing foarte tare la antrenamente pentru a fi mai bună.

Abia aștept să muncesc și mai mult și să joc și mai bine” - Simona Halep.

Simona Halep o va înfrunta pe Amanda Anisimova (antrenată în trecut de Darren Cahill) în sferturile Wimbledon 2022.

Sportiva din România și cea din SUA s-au mai întâlnit de trei ori, iar Halep s-a impus în ultimele două confruntări.