​Bianca Andreescu s-a calificat marți în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, sportiva din Canada trecând fără emoții de Emina Bektas (224 WTA).

Bianca AndreescuFoto: ROB PRANGE / AFP / Profimedia

Aflată pe locul 56 în clasamentul mondial, Andreescu a avut nevoie de doar 55 de minute pentru a se impune în fața americancei, scor 6-1, 6-3.

În runda următoare a competiției de la All England Club, Bianca va da peste kazaha Elena Rybakina (23 WTA, favorită 17), după ce sportiva din Kazahstan a învins-o pe Coco Vandeweghe, scor 7-6(2), 7-5.

ATP și WTA au anunţat că nu vor acorda puncte la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, ca urmare a deciziei organizatorilor de la All England Club de a nu permite participarea sportivilor din Rusia şi din Belarus la ediția din 2022.

Grand Slamul de la Wimbledon, al treilea al sezonului, este programat între 27 iunie - 10 iulie. La feminin, Asheligh Barty a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.