Angelique Kerber și Martina Trevisan au câștigat turneele de categorie „WTA 250” de la Strasbourg, respectiv Rabat, în urma finalelor disputate sâmbătă.

Angelique Kerber, campioană la Strasbourg

Kerber (22 WTA, favorită 2) s-a impus în fața slovenei Kaja Juvan (81 WTA), scor 7-6(5), (0)6-7, 7-6(5). Finala de la Strasbourg a durat trei ore și 15 minute.

Pe parcursul competiției din Franța, Angelique a mai trecut de Diane Parry (96 WTA), Aliaksandra Sasnovich (45 WTA), Magda Linette (56 WTA) și Oceane Dodin (94 WTA).

Kerber a obținut astfel al 14-lea titlu al carierei. Sportiva în vârstă de 34 de ani nu mai câştigase o competiție din iunie 2021, când se impunea pe iarba germană de la Bad Homburg.

Cap de serie nr. 21 la Roland Garros, sportiva din Germania se va duela în runda inaugurală cu poloneza Magdalena Frech (86 WTA).

Martina Trevisan a câștigat turneul de la Rabat

​Tot sâmbătă, Martina Trevisan (85 WTA) a reușit să câstige primul său titlul WTA din carieră, după a învins-o pe Claire Liu (92 WTA), în finala turneului de la Rabat.

Italianca a avut nevoie de o oră și 31 de minute pentru a obține victoria în fața americancei, scor 6-2, 6-1.

Trevisan le-a mai învins la turneul din Maroc pe Xiaodi You (295 WTA), Garbine Muguruza (10 WTA), Arantxa Rus (76 WTA) și Lucia Bronzetti (83 WTA).

În vârstă de 28 de ani, Martina o va întâlni în primul tur de la Roland Garros pe britanica Harriet Dart (111 WTA).