Leylah Fernandez (21 WTA) și-a apărat titlul cucerit în 2021 la turneul de categorie WTA 250 de la Monterrey după o finală spectaculoasă în fața Camilei Osorio (44 WTA). Finalista US Open 2021 a salvat nu mai puțin de cinci mingi de meci într-o partidă de aproximativ trei ore.

Leylah FernandezFoto: Michael Errey / AFP / Profimedia

Fernandez a câștigat în final cu scorul de 6-7 (5), 6-4, 7-6 (3). Jucătoarea canadiană a salvat o minge de meci la 4-5 în setul trei şi alte patru la 5-6 pentru a se impune după un joc care a durat două ore şi 52 de minute.

Este al doilea titlu din carieră pentru Leylah Fernandez, primul fiind câștigat în 2021 tot la Monterrey.

Camila Osorio, în vârstă de 20 de ani, a câştigat un singur trofeu în carieră, la Bogota, anul trecut. Ea a mai jucat o finală, la Tenerife, tot în 2021.

Câştigătoarea de la Monterrey va primi un premiu în valoare de 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce învinsa va încasa 18.037 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Fernandez rămâne pe locul 21 în clasamentul WTA după acest turneu, în timp ce Osorio a urcat până pe locul 35.