​Anett Kontaveit a câştigat, duminică, turneul de categorie "WTA 500" de la Sankt Petersburg, după ce a învins-o în finală pe Maria Sakkari (7 WTA, principală favorită).

Anett KontaveitFoto: Ulises Ruiz / AFP / Profimedia

Kontaveit (9 WTA / 2) a avut nevoie de trei ore pentru a obține victoria în fața sportivei din Grecia, scor 5-7, 7-6(4), 7-5.

Maria a condus cu set și 3-2, dar Anett a reușit să recupereze un break și a împins confruntarea în set decisiv. Sportiva din Grecia a avut 5-2, dar au urmat cinci game-uri consecutive adjudecate de estoniancă.

Pe parcursul competiției, Anett a mai trecut de Jil Teichmann (35 WTA), Sorana Cîrstea (31 WTA), Belinda Bencic (24 WTA) și Jelena Ostapenko (25 WTA).​

Grație succesului de la Sankt Peterburg, Anett Kontaveit va urca până pe locul 6 în clasament (salt de trei poziții).

Anett Kontaveit și-a trecut în palmares al șaselea titlu WTA la simplu, după cele de la 's-Hertogenbosch, Cleveland (a trecut în finală de Irina Begu), Ostrava, Moscova și Cluj-Napoca (a învins-o în ultimul act pe Simona Halep). Jucătoarea din Estonia a pierdut alte șapte finale.