​Serbia s-a calificat în semifinalele Cupei Davis după ce a trecut, scor 2-1, de Kazahstan. Novak Djokovic a fost decisiv pentru țara sa, liderul ATP jucând atât la simplu, cât și la dublu.

Novak DjokovicFoto: JOE KLAMAR / AFP / Profimedia

Miomir Kecmanovic, locul 69 ATP, a ratat patru mingi de meci în partida jucată contra lui Mikhail Kukushkin, locul 182 ATP. A fost 6-7(5), 6-4, 6-7(11) pentru Kukushkin, la capătul unui meci care a durat trei ore și 18 minute.

Novak Djokovic a egalat situația pe tabelă după 6-3, 6-4 cu Alexander Bublik, locul 36 ATP.

Meciul de dublu a stabilit învingătoarea, iar perechea Novak Djokovici/Nikola Cacic a trecut de echipa Andrei Golubev/Aleksandr Nedoviesov, scor 6-2, 2-6, 6-3.

În semifinale, Serbia se va duela cu Croația. Meciul va avea loc în cursul zilei de vineri.

În ultimul meci din sferturi, Rusia va întâlni Suedia. Formația câștigătoare se va duela cu Germania în semifinale.