​Perechea formată din Alexandra Ignatik (fostă Cadanțu) și Andreea Prisăcariu a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Ele au fost învinse, cu scorul de 6-3, 7-6(8), 10-8, de echipa Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove (Serbia/Olanda), cap de serie numărul 2.

Adversarele româncelor au condus cu 5-0 în setul al doilea, dar Ignatik şi Prisăcariu au reuşit să revină şi să ducă setul în tiebreak.

Cinci mingi de meci au salvat jucătoarele române în tiebreak, la 3-6, 6-7 și 7-8, înainte a reuşi să câştige setul.

Şi în super-tiebreak, Prisăcariu şi Ignatik au mai revenit de la 3-6 la 6-6, dar au trebuit să se recunoască învinse în cele din urmă, informează News.ro.

Prezența în sferturi este recompensată cu 2.300 de dolari şi cu câte 60 de puncte WTA.​