WTA Palermo: Jaqueline Cristian, eliminată în sferturi după ce a câștigat primul set

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2021, 19:47 Sport | Tenis

Jaqueline Cristian
Jaqueline Cristian a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de categorie "WTA 250" de la Palermo.

Cristian (159 WTA) a fost învinsă de franţuzoaica Oceane Dodin (120 WTA, favorită 6), scor 6-7(6), 6-3, 6-4.

Meciul a durat două ore şi 29 de minute.

Pentru parcursul de la Palermo, Jaqueline va primi un premiu de 4.667 de euro şi cu 60 de puncte WTA.

În semifinale, Dodin se va confrunta cu învingătoarea partidei dintre românca Gabriela Ruse (137 WTA) și italianca Lucia Bronzetti (190 WTA).

1142 vizualizari

Mediocritate dezamagitoare (Vineri, 23 iulie 2021, 20:11)

Koczka [utilizator]

Întrebata la sfârșitul meciului câștigat în turul anterior care e planul pentru acest turneu și perioada imediat următoare, Jacqueline a răspuns ca nimic deosebit, doar sa se simtă bine si sa se bucure de joc.
    Dacă la 23 de ani asta îți propui cam asta și vei obține.
    Considerata la vârsta de 14 ani o posibila viitoare jucătoare de top Jacqueline s-a plafonat la un nivel modest marcat de inconstanta și lipsa de determinare, incapabila sa facă sacrificii personale pentru a se dedica total activității sportive.
    În meciul de astăzi am remarcat pe lângă aspectele cunoscute și carente fizice care pentru o jucătoare de 23 de ani sunt dovada lipsei de pregătire..