Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a felicitat pe jucătorul de tenis Daniil Medvedev pentru succesul obţinut la Turneul Campionilor de la Londra, în finala căruia l-a învins duminică pe austriacul Dominic Thiem (4-6, 7-6, 6-4), informează EFE.

Vladimir PutinFoto: Alexei Druzhinin / Sputnik / Profimedia

"Te felicit din toată inima pentru succesul de la Londra. Ai parcurs întregul turneu în mod strălucit şi într-o singură suflare, ai demonstrat o pregătire excelentă, măiestrie şi un caracter de luptător adevărat, în meciuri frumoase şi tensionate", i-a transmis Putin jucătorului rus.

Potrivit liderului de la Kremlin, Medvedev continuă prin această victorie "tradiţia fantastică a şcolii naţionale de tenis".

Daniil Medvedev (24 ani), numărul 4 mondial, a obţinut duminică primul său trofeu la Turneul Campionilor, competiţie disputată pentru ultima oară la Londra.

Începând de anul viitor, turneul de final de sezon din circuitul ATP se va muta în Italia, la Torino.

De menţionat că prima ediţie a Turneului Campionilor desfăşurată la Londra, în 2009, a fost câştigată tot de un reprezentant al Rusiei, Nikolai Davydenko, informează Agerpres.