Patricia Țig (58 WTA) s-a calificat, luni, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o, scor 7-5, 7-5, pe elvețianca Stefanie Voegele (116 WTA). Meciul a durat o oră și 58 de minute.

Patricia TigFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia
  • În turul următor, Patricia Țig se va duela cu americanca Christina McHale (81 WTA). Aceasta a reușit surpriza în primul tur și a învins-o pe Karolina Muchova (Cehia, 26 WTA și favorită 22), scor 6-2, 6-2.
  • Calificarea în turul al doilea îi asigură Patriciei Țig un premiu în valoare de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

Desfășurarea livescore a partidei dintre Patricia Țig și Stefanie Voegele:

Setul II

7-5 Patricia ratează primele trei mingi de meci, însă se concentrează și închide partida.

6-5 Patricia face un game foarte bun la retur, este ajutată și de erorile adversarei și va servi pentru calificare.

5-5 Game câștigat la 0 de Patricia, setul se prelungește.

4-5 Patricia pune ceva presiune la retur, dar Voegele rezistă.

4-4 Patricia salvează trei mingi de break, discută și cu arbitrul după un punct controversat (nu a jucat o minge, considerând că aceasta a ieșit în afara terenului) și egalează la 4.

3-4 Continuă seria bună pentru Voegele, care servește mai bine în aceste momente.

3-3 Voegele fructifică a treia minge de break și egalează.

3-2 Patricia pune mari probleme la retur, dar Voegele rezistă.

3-1 Țig este sigură la serviciu, se desprinde.

2-1 Patricia este foarte agresivă la retur și face break la 0.

1-1 Patricia salvează două mingi de break și egalează.

0-1 Voegele își face serviciul.

Setul I

7-5 Patricia își adjudecă în cele din urmă setul, după un game bun de serviciu.

6-5 Țig fructifică a treia minge de break din acest game și va servi din nou pentru câștigarea setului.

5-5 Voegele își revine complet, Patricia nu își mai găsește ritmul.

5-4 Patricia ratează o minge de set, Voegele câștigă al treilea game consecutiv.

5-3 Voegele este agresivă, pune probleme la retur și se apropie de Patricia.

5-2 Voegele își face pentru prima oară serviciul.

5-1 Game alb la serviciu pentru Patricia Țig.

4-1 Patricia mai face un break și se desprinde.

3-1 Patricia salvează o minge de rebreak și își confirmă avantajul.

2-1 Patricia este agresivă la retur, continuă seria break-urilor.

1-1 Voegele revine rapid pe tabelă, după câteva erori de rever ale Patriciei.

1-0 Patricia face break încă din primul game al partidei (la 30).

Partida începe cu Voegele la serviciu.

Este ediția cu numărul 118 a competiției de la Roland Garros, turneul disputându-se în perioada 27 septembrie - 11 octombrie 2020. Întrecerea de la Paris va putea fi urmărită în România în direct pe Eurosport și LiveText și LiveScore pe HotNews.ro.